Krynica Zdrój to niezwykle ciekawa i przepiękna miejscowość uzdrowiskowa położona w Beskidzie Śląskim. Nazywana jest „perłą górskich uzdrowisk” ze względu na wspaniały klimat oraz pełne uroku, malownicze krajobrazy. Jest jednym z najsłynniejszych kurortów, który oprócz walorów leczniczych i cudownego położenia oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych pozwalających na zrelaksowanie się i wspaniałe spędzenie czasu.
Początki tego najwyżej położonego uzdrowiska w Polsce datuje się na rok 1547. Krynica wchodziła wówczas w skład Państwa Muszyńskiego, zarządzanego przez biskupów krakowskich. W XVIII wieku znalazła się na terenach zaboru austriackiego. W 1783 roku do miejscowości przybył radca górniczy, który zlecił przebadanie wszystkich znajdujących się tu źródeł. Okazało się, że mają one niezwykłe właściwości lecznicze, dlatego rozpoczęto budowę pierwszych uzdrowisk.
Prawdziwy rozkwit kurortu miał miejsce w latach 50. XIX wieku. Ogromną rolę w tym rozwoju odegrał znany balneolog Józef Dietl. Szereg domów uzdrowiskowych, które wtedy powstały, było w stanie przyjąć ponad 6000 kuracjuszy rocznie. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Krynica urosła do rangi czołowego uzdrowiska polskiego. Niezwykle nowoczesne domy wczasowe oraz sanatoria nierzadko przewyższały standardem zagraniczne uzdrowiska. Krynicę odwiedzali Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska. Własny pensjonat, który odwiedzał co roku, miał tutaj znakomity śpiewak Jan Kiepura. Dzięki temu Krynica Zdrój jest gospodarzem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury.
Krynica Zdrój nazywana jest „polskim Davos”. Przede wszystkim dlatego, że od 1992 roku odbywa się tutaj Forum Ekonomiczne, tworzone na wzór Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. To międzynarodowe spotkanie najwyższych przedstawicieli kręgów politycznych i gospodarczych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku była to mała konferencja, która stopniowo ewoluowała, by w końcu stać się wielkim wydarzeniem, kształtującym korzystny klimat dla współpracy w sferze politycznej i gospodarczej dla całej Europy.
Trzydniowe wydarzenie skupia przedstawicieli rządów, parlamentarzystów, ekspertów i szefów wielkich firm, a także ludzi nauki i kultury. Kilka sesji plenarnych, warsztaty, wykłady i prezentacje to miejsca, gdzie poruszane są niezwykle istotne tematy poświęcone rozwojowi gospodarki, innowacjom w świecie biznesu i technologii, zmianom klimatycznym, mediom i kulturze.
W czasie Forum Ekonomicznego Krynica Zdrój przyjmuje około kilka tysięcy gości i zapewnia im doskonałe warunki zakwaterowania. Wspaniale prezentująca się baza noclegowa jest w stanie przyjąć dużą liczbę przyjezdnych. Wśród wielu pięknych obiektów niezwykle ceniony jest luksusowy hotel SPA, gdzie goście spędzą ciekawie czas, korzystając ze wszystkich udogodnień oferowanych przez hotel.
Podobieństwa Krynicy do Davos nie kończą się tylko na lokalizacji poważnego Forum Ekonomicznego. Obie miejscowości są znanymi uzdrowiskami o unikalnym klimacie, położonymi wśród przepięknych, malowniczych gór. Gościły znanych i utalentowanych twórców i artystów. Między innymi laureatów literackiej Nagrody Nobla. Kiedy goszczący często w Krynicy Zdrój Władysław Reymont odbierał w 1924 roku tę zaszczytną nagrodę za powieść ”Chłopi”, noblista Tomasz Mann wydawał „Czarodziejską górę”, dla której inspiracją był pobyt autora w uzdrowisku Davos.
Unikalny mikroklimat panujący w obu miejscowościach, a w Krynicy Zdrój dodatkowo wody mineralne, doskonale wpływają na goszczących w nich kuracjuszy. Davos jest wyśmienitym miejscem dla leczących choroby płuc. Pobyt w Krynicy Zdrój pomaga w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, niedokrwistości, chorób nerek, nadczynności tarczycy.
Krynica Zdrój i Davos - najwyżej położone miasto w Europie - to doskonałe miejsca na uprawianie sportów zimowych, a szczególnie narciarstwa. Miłośnicy tego sportu co roku tłumnie odwiedzają alpejski kurort. Krynica Zdrój jest także wspaniałym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce. W 1930 roku w Krynicy odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie. Kurort był również organizatorem Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie.
Krynica Zdrój to prężnie działający ośrodek narciarski, który oferuje 6 tras narciarskich i dwie nartostrady dla bardziej doświadczonych narciarzy. Kilka wyciągów narciarskich oraz wspaniała Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką są w stanie obsłużyć rzesze narciarzy.
Oba kurorty wyśmienicie funkcjonują poza sezonem zimowym. Kilometry świetnie oznakowanych szlaków turystycznych cieszą pasjonatów górskich wędrówek i kolarstwa górskiego. Przepiękna ścieżka przyrodnicza na Jaworzynę Krynicką czy na przykład doskonały dla rodzin z dziećmi szlak na Górę Krzyżową lub Górę Parkową, są niesamowitą atrakcją dla lubiących górskie wędrówki i podziwianie cudownych widoków.
Krynica Zdrój jest znakomicie rozwiniętym kurortem skupiającym w sobie ogrom atrakcji oraz doskonale przygotowanym na przyjęcie gości. To z pewnością miejsce warte odwiedzenia.